Kredyty mieszkaniowe to instrumenty finansowe, które mogą być przeznaczone na zakup mieszkania, domu z rynku pierwotnego i wtórnego oraz na ich remont lub rozbudowę.

Instrument ten, pozwala także w zależności od banku – na sfinansowanie innych potrzeb mieszkaniowych na przykład

Kredyt mieszkaniowy mogą wziąć osoby spokrewnione lub niespokrewnione, a liczba wnioskodawców jest uwzględniona w ofercie banku, i zazwyczaj wynosi od jednej do nawet sześciu osób. Wybierając kredyt mieszkaniowy warto zwrócić uwagę na następujące cechy produktu: okres kredytowania, dostępna waluta, wysokość oprocentowania, możliwość przewalutowania, możliwość przedterminowej spłaty kredytu, możliwość pokrycia 100% wartości nieruchomości, możliwość karencji w spłacie kapitału.

Kilkanaście lat temu część kredytobiorców składała wniosek o kredyt w obcej walucie - franku szwajcarskim lub euro. Choć nominalna stopa procentowa kredytu w obcej walucie była niższa niż w walucie krajowej, to kredytobiorcy powinni wziąć pod uwagę ryzyko zmiennej stopy procentowej oraz ryzyko kursowe. Ryzyko to można zabezpieczyć możliwością przewalutowania na walutę krajową. Dziś kredyty walutowe nie są oferowane osobom zarabiającym w złotym.

To, jakie raty będzie spłacał kredytobiorca, zależy od oprocentowania, które ma część zmienną i stałą. Na część stałą składa się marża banku, zaś na zmienną stawka referencyjna WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) – oprocentowanie, które obowiązuje na rynku międzybankowym, procent na jaki banki udzielają sobie nawzajem pożyczek.

Jako że WIBOR jest zmienny, oznacza to, że podczas obsługi kredytu przez bank, okres spłaty może się skrócić lub wydłużyć w zależności od tego, czy jego wartość będzie rosła czy malała. Banki zazwyczaj aktualizują WIBOR co kilka miesięcy (przeważnie co 3 - tzw. Wibor 3M, rzadziej co 6 - WIBOR6M). Wkrótce WIBOR zostanie zastąpiony przez now wskaźnik - WIRON. Część banków już udziela nowe kredyty w opraciu o niego. Kredyt mieszkaniowy będziemy spłacać najczęściej przez 20-30 lat, należy dobrze wybrać bank który udzieli nam kredytu na możliwie najbardziej atrakcyjnych warunkach. W wybraniu odpowiedniej oferty pomoże nasza porównywarka kredytów hipotecznych

Porównywarka ta to narzędzie, które umożliwia porównanie ofert kredytów hipotecznych różnych banków i instytucji finansowych. Jest to szczególnie przydatne narzędzie dla osób, które rozważają zaciągnięcie kredytu na mieszkanie lub dom i chcą znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Korzystanie z porównywarki kredytów hipotecznych jest proste. W większości przypadków wystarczy wprowadzić kilka podstawowych informacji, takich jak kwota kredytu, okres kredytowania, wiek kredytobiorcy oraz cel, na jaki ma być przeznaczony kredyt. Porównywarka automatycznie porówna oferty różnych banków i instytucji finansowych i wyświetli wyniki w postaci tabeli zawierającej informacje o oprocentowaniu, prowizji, kosztach dodatkowych itp.

Oczywiście, należy pamiętać, że porównywarka kredytów hipotecznych to tylko narzędzie pomocnicze i nie należy na nich wyłącznie opierać decyzji o zaciągnięciu kredytu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie zapoznać się z warunkami oferty. Warto również porównać oferty kredytów hipotecznych z innymi rodzajami kredytów, takimi jak kredyty mieszkaniowe czy kredyty gotówkowe, aby upewnić się, że wybrana oferta jest najkorzystniejsza dla konkretnej sytuacji.