PREZYDENT MIASTA ELBLĄG
ogłasza pierwszy ustny przetarg nieograniczony
na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg
(strona internetowa: www.umelblag.pl BIP – https://bip.elblag.eu)
(tel. kontaktowy 55-239-31-41, 55-239-34-51,
[Email protected])
1. Lokalizacja: Elbląg, ul. Częstochowska - Legionów.
2. Opis nieruchomości: kompleks nieruchomości niezabudowanych, o łącznej powierzchni 2,1616 ha, położony w Elblągu w kwartale ulic: Częstochowska – ks. Mieczysława Tylutkiego – Legionów - Królewiecka. Na działce nr 834/5 występują zbiorniki naturalne, które nie podlegają likwidacji. Najbliższe otoczenie nieruchomości stanowi zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, jednorodzinna oraz zabudowa usługowa i handlowa. Przedmiotowe działki przeznaczone są w części pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z dopuszczeniem funkcji usługowej (działka nr 834/12) oraz w części pod zabudowę usługową (działka nr 834/3), wraz z kompleksowym zagospodarowaniem tych terenów z działką nr 834/5 przeznaczoną pod zieleń publiczną oraz infrastrukturę techniczną.
3. Oznaczenie nieruchomości wg danych z ewidencji gruntów i budynków: wg poniższej tabeli:
Lokalizacja
ul. Częstochowska
ul. Legionów 6
Oznaczenie nieruchomości wg ewidencji gruntów i budynków
nr KW
42915/6
obręb
5
nr działki
834/5
834/12
834/3
pow. ha
0,9346
1,0048
0,2222
4. Przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego: zgodnie uchwałą nr XXII/480/09 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 25.06.2009 r. ws. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Truso-Zachód w Elblągu. (Dz.Urz.Woj.Warm.–Mazur. z dnia 10.08.2009 r. nr 109 poz. 1834), przeznaczenie przedmiotowych nieruchomości kształtuje się następująco:
- działka nr 834/3 – U1 – zabudowa usługowa;
- działka nr 834/5 – ITW4 – teren infrastruktury technicznej, tworzącej główną strukturę naturalnego odwadniania i hydrogeologiczną; podstawowe przeznaczenie terenu, to: zbiornik retencyjno-rekreacyjny wód deszczowo-drenażowych, wraz z osadnikami i separatorami usytuowanych na wlotach kanalizacji deszczowej oraz drogami dojazdowymi do tych urządzeń a także kładką dla ruchu pieszego – zgodnie z rysunkiem planu; rezygnacja z budowy zbiornika ITW3 pociąga za sobą przeciążenie zbiornika ITW4, co w konsekwencji wymusza wykonanie przy nim cięższych umocnień (§26 ust. 1 ww. uchwały) oraz w obrębie jednostki ZP2 – teren zieleni publicznej urządzonej: zieleń parkowa o charakterze rekreacyjnym oraz ważny element naturalnego odwadniania; przeznaczenie uzupełniające – sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, którego dopuszczenie warunkuje się: dostosowaniem do charakteru i wymagań przeznaczenia podstawowego oraz respektowaniem ustaleń zagospodarowania terenu. Teren należy zagospodarowywać kompleksowo zielenią niską i wysoką, małą architekturą i niekubaturowymi urządzeniami sportu i wypoczynku; należy dokonać adaptacji funkcjonalno-przestrzennej zbiorników retencyjno- rekreacyjnych wód deszczowo-drenażowych, których lokalizację ustalono w planie na sąsiednich terenach ITW1 i ITW4 w celu wytworzenia zagospodarowania o charakterze rekreacyjnym; ustala się zakaz zabudowy kubaturowej, zakaz zabudowy i zagospodarowywania tymczasowego; w strefie ochrony istniejącej skarpy – wskazanej w rysunku planu – właściciel terenu zobowiązany jest do: niedopuszczania do istotnych zmian w ukształtowaniu skarpy, zachowania i ochrony istniejącej zieleni, niedopuszczania do zjawisk erozyjnych poprzez realizację właściwego odwodnienia skarpy i nasadzeń odpowiednio gatunkowo zieleni. Należy wykształcić około 10 metrową strefę wysokiej zieleni izolacyjnej – zgodnie z rysunkiem planu. Ochronie podlegają drzewa i szpalery drzew – wskazane w rysunku planu do zachowania. Ustala się przebieg ścieżek pieszo-rowerowych – zgodnie z rysunkiem planu. Zakaz dokonywania nowych wydzieleń geodezyjnych, za wyjątkiem wydzielenia pod konieczną infrastrukturę techniczną (§24 ww. uchwały).
- działka nr 834/12 – MWu1 – teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z dopuszczeniem funkcji usługowej, z ustaloną nieprzekraczalną linią zabudowy. Przeznaczenie podstawowe terenu to zabudowa mieszkaniowa z zielenią towarzyszącą wraz z nieuciążliwymi usługami o charakterze szczególnie osiedlowym w dolnych kondygnacjach zabudowy od strony ul. Królewieckiej i ul. Częstochowskiej oraz podziemny dwukondygnacyjny parking ogólnodostępny obsługiwany komunikacyjnie od ulicy oznaczonej na rysunku planu symbolem 5KDD 1/2. Charakter zabudowy – pierzejowy w formie domkniętego kompozycyjnie kwartału. Ustala się strefę ekspozycji widokowej na dawny zespół dworsko-parkowy (§9 ust. 11 ww. uchwały). Wnętrza zespołu lub zespołów budynków należy zagospodarowywać kompleksowo, w formie dziedzińca lub dziedzińców, w celu wytworzenia atrakcyjnej przestrzeni skupiającej mieszkańców i użytkowników sieci usług, unikając efektu zaplecza. Wyklucza się garaże wolnostojące. Ustalone i nieprzekraczalne linie zabudowy – należy zachować wysoki standard architektoniczny elewacji. Zabudowa większości terenu powinna przebiegać łącznie z realizacją dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego na minimum 400 miejsc, wykorzystując maksymalnie uwarunkowania terenu.
Ze szczegółowymi ustaleniami powyższego planu można zapoznać się pod adresem: https://bip.elblag.eu/artykul/313/3553/053-mpzp-osiedla-truso-zachod.
5. Obsługa komunikacyjna terenu: istnieje możliwość skomunikowania kompleksu nieruchomości z ulicami Częstochowską i Legionów, poprzez zjazdy z planowanej do wybudowania drogi, oznaczonej w ww. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 5KDD 1/2, której budowa odbywać się będzie w oparciu o art. 16 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, wskazujących m.in., że budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia. Przyszły Nabywca kompleksu będzie zobowiązany do podpisania z Prezydentem Miasta Elbląg umowy drogowej, w której zostanie określony szczegółowy zakres robót do wykonania. Szczegółowe zobowiązania i warunki, jakie zostaną wskazane przez przyszłego Nabywcę, uzależnione będą między innymi od zakresu i zagospodarowania terenu inwestycji niedrogowej, otrzymanych warunków technicznych w zakresie dostępu do infrastruktury technicznej, w tym odprowadzenia wód opadowych i usunięcia kolizji z tą infrastrukturą, a także terminów oddania do użytkowania planowanej inwestycji niedrogowej i jej etapowania. W oparciu o założenia w powyższym zakresie, w umowie drogowej określony zostanie zakres prac budowlanych przewidzianych do wykonania przez przyszłego Nabywcę, związanych z budową elementów drogi docelowej wraz z usunięciem kolizji z infrastrukturą podziemną lub partycypacja w kosztach tych robót.
Do obowiązków przyszłego nabywcy należeć będzie budowa tymczasowej drogi z płyt betonowych, na odcinku od ul. Częstochowskiej do połączenia z drogą z płyt drogowych, wykonanej przez inwestora MDR Inwestycje 12 Sp. z o.o.
Departament Zarząd Dróg posiada dokumentację projektową na budowę łącznika drogowego między ul. Częstochowską a Legionów, zatwierdzoną wydaną przez Prezydenta Miasta Elbląg decyzją nr 4/2023, z dnia 2 kwietnia 2024 r., o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej
6. Uzbrojenie:
6.1. Nieruchomości położone są w na terenie uzbrojonym w media komunalne. Przez działkę nr 834/3 przebiegają: podziemne sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia z szafkami elektroenergetycznymi oraz urządzeniami technicznymi, kanalizacji deszczowej Ø1000mm ze studzienką kanalizacyjną i wodociągowa Ø400mm. Przez działkę nr 834/5 przebiegają sieci: wodociągowa Ø400mm, kanalizacji deszczowej Ø1000mm z komorą podziemną (kolektorem deszczowym) i studnią kanalizacyjną, kanalizacji deszczowej Ø100mm z kratką ściekową, centralnego ogrzewania Ø50mm (wysokiego parametru ciepła) oraz centralnego ogrzewania Ø80mm (niskiego parametru ciepła). Przez działkę nr 834/12 przebiegają sieci: kanalizacji sanitarnej Ø400mm z komorą podziemną oraz studnią kanalizacyjną, centralnego ogrzewania Ø355mm i Ø315mm (wysokiego parametru ciepła) z sieci miejskiej, wodociągowa Ø400mm z hydrantem, wodociągowa Ø150mm.
6.2. W obrębie działek nr 834/3, 834/5 i 834/12, wzdłuż drogi oznaczonej w planie miejscowym symbolem 5KDD 1/2, projektowana jest sieć ciepłownicza.
6.3. W obrębie działki nr 834/5 projektowany jest przewód kanalizacji deszczowej (do komory podziemnej).
6.4. Zgodnie z informacją przekazaną przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. (EPWiK Sp. z o.o.):
- przyszły Nabywca zobowiązany będzie do przebudowy przebiegającej przez nieruchomości sieci wodociągowej Ø400mm, lokalizując ją w uboczu pasa drogowego ul. Księdza Mieczysława Tylutkiego (5KDD 1/2),
- z uwagi na charakter pracy i posadowienie kolektora deszczowego Ø1000mm, brak jest technicznych możliwości jego przebudowy; należy zapewnić swobodny i nieograniczony dostęp do kanału oraz zachować normatywne odległości planowanej zabudowy od kolektora deszczowego,
- dostawę wody dla projektowanej zabudowy mieszkalno-usługowej należy przewidzieć z miejskiej sieci wodociągowej Ø400mm w ul. Księdza Mieczysława Tylutkiego,
- ścieki sanitarne z projektowanej zabudowy należy odprowadzić do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej Ø400mm przy ul. Księdza Mieczysława Tylutkiego,
- wody opadowe w ilości nieprzekraczającej 14,0 l/s z terenu nieruchomości można odprowadzić do kolektora deszczowego Ø1000mm, przebiegającego przez działki nr 834/3 i 834/5 przy ul. Księdza Mieczysława Tylutkiego-Królewiecka.
6.5. Zgodnie z informacją przekazaną przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (EPEC Sp. z o.o.) gestor zapewni dostawę ciepła dla projektowanej zabudowy na nieruchomości.
Szczegółowe warunki techniczne włączenia do poszczególnych sieci infrastruktury technicznego uzbrojenia terenu, Nabywca zobowiązany będzie uzyskać u gestorów poszczególnych sieci, staraniem własnym i na własny koszt. Doprowadzenie uzbrojenia do nieruchomości i usunięcie ewentualnych kolizji z istniejącym uzbrojeniem, a także zasilenie obiektów w media, odbędzie się staraniem i na koszt Nabywcy, na warunkach wskazanych przez dysponentów mediów.
Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane, Nabywca zobowiązany będzie uzyskać stosowne uzgodnienia i oświadczania, w tym oświadczenie projektanta o istnieniu lub braku możliwości przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, o ile nie będzie korzystał z odnawialnych źródeł ciepła. Oznacza to, że każdy Inwestor zamierzający wznieść nowy budynek, z uwzględnieniem wyjątków ustawowych, musi przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, uzyskać od przedsiębiorstwa ciepłowniczego, warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Brak takiego oświadczenia przedłożonego do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, potwierdzonego wydanymi warunkami przyłączenia, stanowić będzie brak formalny, uzasadniający pozostawienie bez rozpoznania wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę.
Informacje dotyczące istniejących sieci uzbrojenia dostępne są w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu (Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, Al. Tysiąclecia 11A, pok. 12, tel. 55 237-47-11 do 55 237-47-14).
7. Cena wywoławcza nieruchomości: 4.300.000,- zł (słownie złotych: cztery miliony trzysta tysięcy), plus podatek od towarów i usług (VAT), zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wylicytowaną cenę sprzedaży nieruchomości wraz z należnym VAT, należy wpłacić na konto Urzędu Miejskiego w Elblągu (które wskazane zostanie w protokole z przetargu), przed zawarciem umowy sprzedaży.
8. Warunki udziału w przetargu: w przetargu mogą uczestniczyć osoby, które wpłacą wadium, złożą oświadczenie, że znany jest im stan prawny i stan zagospodarowania nieruchomości, stanowiącej przedmiot przetargu oraz oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami i przedmiotem przetargu oraz o przyjęciu ich bez zastrzeż.
9. Termin i miejsce przeprowadzenia przetargu: przetarg odbędzie się w dniu 25 listopada 2024 r., o godz. 1200, w sali nr 300A Urzędu Miejskiego w Elblągu.
10. Termin, miejsce wpłaty oraz wysokość wadium: wadium, w wysokości 700.000 zł (słownie złotych: siedemset tysięcy), należy wpłacić w kasie Urzędu Miejskiego w Elblągu lub na rachunek bankowy w banku Millennium S.A. z siedzibą
w Warszawie nr 02 1160 2202 0000 0006 2123 0769, w terminie do dnia 18 listopada 2024 r. Za termin wniesienia wadium uznaje się datę zaksięgowania środków na rachunku Gminy Miasto Elbląg.
Wadium wpłacone przez uczestnika przetargu, który ustalony zostanie jako Nabywca, zaliczone zostanie na poczet ceny nabycia nieruchomości. Pozostałym uczestnikom przetargu, wadium zostanie zwrócone, niezwłocznie po zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem 3 dni.
11. Wysokość postąpienia: o wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych i wynosi minimum 43.000 zł.
12. Skutki uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży: jeżeli uczestnik przetargu ustalony jako Nabywca uchyli się od podpisania umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego wpłacone wadium ulegnie przepadkowi na rzecz Gminy Miasto Elbląg.
13. Warunki nabycia nieruchomości:
a) Nieruchomość objęta przetargiem stanowi własność Gminy Miasto Elbląg i nie jest obciążona żadnymi prawami i długami wobec osób trzecich, za wyjątkiem opisanych w dziale III księgi wieczystej EL1E/00042915/6, które nie są wykonywane na działkach będących przedmiotem przetargu, a także praw wynikających z przebiegu sieci infrastruktury technicznej uzbrojenia terenu i przyłączy do tych sieci i ograniczeń wynikających z pkt 4, 5 oraz 13 b), c) i e) niniejszego ogłoszenia.
b) Obsługa komunikacyjna dla przedmiotowego kompleksu winna być zapewniona od ulicy oznaczonej, na rysunku obowiązującego na tym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, symbolem 5KDD1/2. Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do wybudowania odcinka przedmiotowej drogi tymczasowej, staraniem własnym i na własny koszt. Szczegółowe warunki budowy drogi muszą być poprzedzone uzgodnieniami z zarządcą dróg publicznych. Do obowiązków przyszłego Nabywcy należeć będzie również ewentualne zaprojektowanie zmian w układzie komunikacyjnym (uzgodnionych z zarządcą drogi) oraz dokonanie przebudowy lub budowy elementów układu komunikacyjnego.
c) W celu realizacji inwestycji, o której mowa w pkt 13 b), przyszły Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do zawarcia z Prezydentem Miasta Elbląg umowy drogowej, w trybie art. 16 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. W umowie określone zostaną m.in. obowiązki, warunki i zasady współpracy pomiędzy Nabywcą a zarządcą drogi, związane z realizacją inwestycji drogowej.
d) Gmina Miasto Elbląg nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte nieruchomości.
e) W związku z bliskim sąsiedztwem lądowiska helikopterów H007 Elbląg, znajdującego się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, przeznaczonego dla śmigłowców do przeprowadzania operacji startów i lądowań wykonywanych zgodnie z przepisami dla lotów z widocznością (VFR) w dzień i w nocy, przyszły Nabywca zobowiązany będzie do uzgodnienia planowanych zamierzeń inwestycyjnych z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, w celu uniknięcia ograniczenia operacji lotniczych. Tereny znajdujące się zgodnie z rys. planu miejscowego w jednostce „MWu1” położone są na ścieżce odejścia o azymucie 335°. Szczegółowych informacji w związku z powyższym ograniczeniem udziela Sekcja Inwestycji i Remontów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu (tel.: 55 239 55 04).
f) Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do rozpoczęcia zabudowy w terminie do dnia 31 grudnia 2029 r. i zakończenia zabudowy nieruchomości, zgodnie z jej przeznaczeniem, w terminie do dnia 31 grudnia 2032 r. Za rozpoczęcie zabudowy uważa się wybudowanie fundamentów, a za zakończenie zabudowy wybudowanie wszystkich budynków w stanie surowym zamkniętym wraz z elewacjami.
g) Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do złożenia oświadczenia:
- że w przypadku niedotrzymania terminu rozpoczęcia zabudowy, określonego w pkt 13 ppkt f), zobowiąże się do zapłaty na rzecz Gminy Miasto Elbląg kar umownych w wysokości po 400.000 zł (słownie złotych: czterysta tysięcy), za każdy rozpoczęty rok zwłoki, płatnych począwszy od 2030 roku;
- że w przypadku niedotrzymania terminu zakończenia zabudowy nieruchomości, określonego w pkt 13 ppkt f), zobowiąże się do zapłaty na rzecz Gminy Miasto Elbląg kar umownych w wysokości po 400.000 zł (słownie złotych: czterysta tysięcy), za każdy rozpoczęty rok zwłoki, płatnych począwszy od 2033 roku;
- iż dobrowolnie podda się rygorowi egzekucji do kwoty 5.000.000 zł (słownie złotych: pięć milionów), stosownie do przepisu art. 777 § 1 pkt 5 Kpc. Gminie Miasto Elbląg będzie przysługiwało prawo do wystąpienia z wnioskiem o nadanie aktowi notarialnemu nabycia nieruchomości, będącej przedmiotem przetargu, klauzuli wykonalności, w terminie do 31 grudnia 2045 r.
Gmina Miasto Elbląg będzie uprawniona do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi, o ile dłużnik nie zapłaci wyżej opisanej kary umownej w terminie jej płatności, określonym powyżej. Fakt nie dokonania przez dłużnika zapłaty należności w powyższych terminach, potwierdzony zostanie przez Gminę Miasto Elbląg oświadczeniem przez nią złożonym i dołączonym do wniosku o nadanie temu aktowi (tytułowi egzekucyjnemu), klauzuli wykonalności.
h) Dopuszcza się możliwość zmiany terminów zagospodarowania nieruchomości, o których mowa w pkt 13 pkkt f), jedynie z przyczyn nie leżących po stronie Nabywcy bądź niezależnych od Nabywcy. Ciężar udowodnienia wskazanej przyczyny spoczywa na Nabywcy. Zła sytuacja ekonomiczna, gospodarcza czy finansowa Nabywcy, nie stanowi przesłanki do zmiany terminów, określonych w pkt 13 ppkt f).
i) W przypadku zbycia nieruchomości w obrocie wtórnym, przed zrealizowaniem inwestycji, Nabywca nieruchomości pozostanie podmiotem zobowiązanym do ponoszenia wobec Gminy Miasto Elbląg odpowiedzialności, za realizację zabudowy nieruchomości w sposób i w terminach określonych w pkt 13 ppkt f), w szczególności odpowiedzialności określonej w pkt 13 ppkt g).
j) W związku z przebiegiem przez nieruchomość sieci uzbrojenia terenu, Nabywca zobowiązany będzie do złożenia oświadczenia, iż nie żąda i nie będzie żądać w przyszłości od Sprzedającego bądź gestorów tych sieci, ich usunięcia. Ponadto Nabywca zobowiąże się, w przypadku zgłoszenia przez gestorów sieci takiego żądania, do ustanowienia na ich rzecz służebności przesyłu, polegającej na prawie przebiegu sieci uzbrojenia terenu oraz prawie dostępu służb technicznych, w zakresie niezbędnym do eksploatacji tych sieci i usuwania awarii, w tym do ustanowienia nieodpłatnej służebności przesyłu na rzecz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. i Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
k) W przypadku zaistnienia konieczności usunięcia drzew i krzewów z terenu nieruchomości, Nabywca zobowiązany będzie uczynić to własnym staraniem i na własny koszt. Wycinka może nastąpić po uzyskaniu przez Nabywcę stosownych zezwoleń i może wiązać się z opłatami z tego tytułu.
l) Sprzedaż i wydanie nieruchomości w posiadanie Nabywcy następuje według danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków, w aktualnym stanie zagospodarowania, ewentualny koszt wznowienia punktów granicznych (granic) ponosi Nabywca.
14. Informacje dodatkowe:
a) Przetarg przeprowadzony zostanie w trybie przewidzianym przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1145) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 2213).
b) Przetarg będzie ważny bez względu na liczbę uczestników, jeżeli chociaż jeden uczestnik zaoferuje cenę wyższą od ceny wywoławczej o co najmniej jedno postąpienie.
c) Organizator przetargu zawiadomi osobę ustaloną jako Nabywca nieruchomości o terminie i miejscu zawarcia umowy sprzedaży, najpóźniej w terminie 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu.
d) Z dniem podpisania umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego na Nabywcę przechodzą wszelkie ciężary i korzyści związane z nieruchomością.
e) Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, w rozumieniu przepisów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, wymaga uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych i administracji. W przypadku nie uzyskania, przez osobę ustaloną jako Nabywca nieruchomości, wymaganego zezwolenia, wpłacone wadium ulegnie przepadkowi na rzecz Gminy Miasto Elbląg.
f) Uczestnicy przetargu winni:
- legitymować się dowodem osobistym, a ponadto w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej należy posiadać i przedłożyć komisji przetargowej:
- osoby fizyczne – zaświadczenie o wpisie w CEIDG (wydrukowane ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej www.firma.gov.pl),
- osoby prawne – wypis z właściwego rejestru, a w przypadku KRS – informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z Rejestru Przedsiębiorców (wydrukowaną ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości https://ems.ms.gov.pl) oraz zgodę organów statutowych na nabycie nieruchomości stanowiącej przedmiot przetargu,
- złożyć pisemne oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami i przedmiotem przetargu oraz o przyjęciu ich bez zastrzeżeń,
- złożyć pisemne oświadczenie, że znany jest im stan prawny i stan zagospodarowania nieruchomości,
- złożyć pisemne oświadczenie o sposobie uczestnictwa w przetargu i sposobie nabycia wylicytowanej nieruchomości.
g) W przypadku osób fizycznych, które przystępując do przetargu w ramach spółki cywilnej, działają również na rzecz nieuczestniczących w przetargu wspólników, winna zostać przedstawiona zgoda wspólników na nabycie nieruchomości lub umowa spółki uprawniająca wspólnika/wspólników uczestniczących w przetargu do nabywania nieruchomości bez zgody pozostałych wspólników.
h) W przypadku działania poprzez pełnomocnika, pełnomocnik winien ponadto przedłożyć komisji przetargowej oryginał pełnomocnictwa sporządzonego w formie aktu notarialnego lub pełnomocnictwa z notarialnie poświadczonym podpisem.
i) W przypadku nabywania nieruchomości przez małżonków do wspólności ustawowej, na przetargu winni stawić się oboje małżonkowie lub jeden z małżonków, wraz z oryginałem szczegółowego pełnomocnictwa sporządzonego w formie aktu notarialnego lub pełnomocnictwa z notarialnie poświadczonym podpisem, albo ich pełnomocnik wraz z oryginałami szczegółowych pełnomocnictw obydwojga z małżonków, sporządzonymi w formie aktów notarialnych lub pełnomocnictw z notarialnie poświadczonymi podpisami.
j) Wszelkie koszty, w tym w szczególności opłaty notarialne i sądowe, związane z zawarciem umowy sprzedaży ponosi Nabywca.
15. Zastrzeżenia: Prezydent Miasta Elbląg może odwołać ogłoszony przetarg jedynie z ważnych powodów, niezwłocznie podając informację o odwołaniu przetargu do publicznej wiadomości z podaniem przyczyny odwołania przetargu.
Kontakt:
Urząd Miasta Elbląg
tel: 55 239-31-41
[Email protected]
Ogłoszenie wysłane z programu dla biur nieruchomości ASARI CRM (asaricrm.com)